Ten król kina z hrabstwa Merseyside
zaliczył w swym życiu niezły rajd,
Cezar-posesor...
papież… profesor…
Oscar… sześć żon… nadto tytuł "knight".
(ebs)
Rex Harrison - sir, angielski aktor teatralny i filmowy, zdobywaca Oscara.
Urodził się jako Reginald Carey Harrison 5 marca 1908 w Huyton, mieście w dystrykcie metropolitalnym Knowsley, w hrabstwie Merseyside w Anglii.
Zaczynał na scenach teatralnych Liverpoolu w wieku 16 lat, debiutował w Liverpool Repertory Theatre w sztuce "Thirty Minutes in a Street". Od 1930 grał na deskach teatrów londyńskich i już w wieku 28 lat uchodził za najlepszego aktora komediowego Anglii.
W kinie debiutował także w roku 1930, po wojnie zaczął grywać w produkcjach hollywoodzkich. Gwiazdą kina uczyniła go rola pisarza Charlesa Condomine'a w Komedii "Seans" ("Blithe Spirit") w reż. Davida Leana, była to jego pierwsza nominacja do Oscara.
Jednak jego filmowa kariera została przyhamowana po samobójstwie aktorki Carole Landis (1948) - Harrison nie zamierzał dla niej rozwieść się z Lilli Palmer (będącą drugą z jego sześciu żon). Odnosił wtedy sukcesy jako aktor teatralny. Na scenach teatrów nowojorskich często grał razem z Lilli Palmer. Na Broadway'u występował z powodzeniem jako prof. Higgins od 1956 roku u boku Julie Andrews.
Najsłynniejsze role filmowe zagrał w latach 60. W roli Cezara w filmie "Kleopatra" wystąpił u boku Elizabeth Taylor i Richarda Burtona (1963), za przeniesioną na ekran rolę profesora Henry'ego Higginsa w musicalu "My Fair Lady" jako partner Audrey Hepburn w 1965 zdobył Oscara.
Zagrał także papieża Juliusza II w "Udręce i ekstazie", ekranizacji powieści Irvinga Stone'a o Michelangelo - w tej roli Charton Heston z 1965.
W jednym z ostatnich filmów, "Czas na śmierć" z roku 1982, zagrał czarny charakter, nazistę, film był skrytykowany.
W ostatnich latach życia skupił się na pracy teatralnej. W 1989 otrzymał tytuł szlachecki.
Zmarł 2 czerwca 1990 w Nowym Jorku.