Ten artysta urodzony w Wiedniu,
tworzył dzieło totalne w przededniu
totalnej wojny,
świat niespokojny
dążył do szukania nowych mediów...
(ebs)
Gustav Klimt - austriacki malarz i grafik, symbolista. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli secesji, przywódca wiedeńskiego modernizmu.
Urodził się 14 lipca 1862 w Baumgarten, dziś Penzing, 14. dzielnicy Wiednia, ojciec Ernst był malarzem i złotnikiem-grawerem. Bracia Klimta mieli również zajęcia twórcze: Ernst Jr zajmował się malarstwem historycznym oraz dekoracyjnym, Georg był cyzelatorem. Gustaw był drugim z siedmiorga rodzeństwa.
Studiował w wiedeńskiej Kunstgewerbeschule (Szkoła Sztuki Stosowanej). Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobył wykonując różne prace dekoracyjne. Zajęcie to wraz z klimatem artystycznym rozwijającym się na przełomie wieków w Wiedniu odnalazło wyraz w dojrzałej twórczości artysty. Klimt stał się głównym inicjatorem dokonujących się przemian artystycznych, kiedy to w 1897 oficjalnie odrzucił kanony akademickie i wspólnie z innymi artystami założył Stowarzyszenie Artystów Austriackich - Secesję, z którą był związany do 1905.
Zmarł 6 lutego 1918 w Wiedniu w następstwie udaru mózgu. Pochowany jest na cmentarzu Hietzinger.
Celem Klimta było stworzenie dzieła totalnego, absolutnego, tzn. wolnego od wszelkich konwencji, ograniczeń narzuconych przez akademickie koncepcje. Obrazy artysty są wyrazem nieograniczonej swobody twórczej, w pełni wyrażają bujność i złożoność epoki, w której dane było mu tworzyć. Jego prace stały się inspiracją dla wielu nowoczesnych artystów.
Portret Adeli Bloch-Bauer I, zwany "Złotą Adelą" (1907), obraz, przy wykonaniu którego artysta zastosował złoto i srebro w płatkach, został sprzedany w 2006 spadkobiercy imperium kosmetycznego Ronaldowi S. Lauderowi za 135 mln $ - była to wówczas najwyższa kwota, jaką uzyskano za obraz.
"Dość cenzury. Chcę się oderwać. Odmawiam każdej formie wsparcia ze strony państwa, poradzę sobie bez tego."