Ta dama dworu z miasta Eisenach,
miała i męża, i amanta, ach,
kochana przez poetę,
zdradźmy, był nim sam Goethe,
muzowanie to czasem zdradny fach!
(ebs)
Charlotte von Stein - dama dworu księżnej Anny Amalii, do jej bliskich przyjaciół należeli Johann Wolfgang von Goethe, Johann Gottfried Herder wraz z rodziną oraz Friedrich Schiller, co miało znaczący wpływ na ich twórczość i życie. Charlotte von Stein weszła do niemieckiej historii literatury ze względu na jej znajomość z Goethem.
Urodziła się jako Charlotte Albertine Ernestine von Schardt 25 grudnia 1742 w Eisenach.
Związek małżeński, już jako dama dworu, zawarła 8 maja 1764 z książęcym koniuszym Sachsen-Weimar, Gottlobem Ernstem Josiasem Friedrichem von Stein (1735 - 27 grudnia 1793).
Będąc zagorzałą wielbicielką dzieł Goethego, poznała go w 1775 roku. 26-letni, młodszy od niej o 7 lat poeta ubiegał się natarczywie o jej względy (o czym wiemy, bo będzie około 1700 listów miłosnych), jednak Charlotte - w wieku 33 lat matka trojga dzieci (na końcu będzie ich siódemka) - trzymała go początkowo na dystans, chociaż pod jej wpływem nabrał manier dworskich, a jego twórczość stała się bardziej dojrzała.
Po powrocie Goethego z rocznej podróży do Italii w 1788 Charlotte zerwała z nim, ponieważ związał się z modystką Christiane Vulpius, zresztą 22 lata od niej młodszą. Charlotte w swej sztuce "Dido", wydanej dopiero po jej śmierci (Lipsk, 1867), zamieściła aluzje do jej stosunku wobec Goethego i innych osób z dworu książęcego.
A może?.. Może to księżna Anna Amalia była sekretną ukochaną poety, a pani von Stein tylko "przykrywką" dla tych dwojga? Pewne przesłanki na to wskazują:
Dopiero po wielu latach utworzyły się między nimi stosunki przyjacielskie, które trwały aż do jej śmierci. Syn Goethego August często był do niej posyłany z wizytą, jak również celem pobierania nauk.
Zmarła 6 stycznia 1827 w Weimarze.
Z korespondencji pozostałej po Charlocie von Stein można sądzić, że była to silna osobowość odznaczająca się zarówno chłodną rozwagą i inteligencją, jak i głęboką wrażliwością.