Ta włoska gwiazda ze stolicy Tunezji,
dopuściła się pewnej sprytnej herezji,
cud-miód-dziewczyna
powiła syna,
że niby brat, tyle rodzinnej finezji.
(ebs)
Claudia Cardinale - aktorka filmowa, obok Giny Lollobrigidy i Sophii Loren największa gwiazda kina włoskiego.
Urodziła się 15 kwietnia 1938 w Tunisie jako Claude Joséphine Rose Cardinale w rodzinie włoskich imigrantów. W 1957 w konkursie piękności zdobyła tytuł "Najpiękniejszej Włoszki w Tunezji". Niedługo potem wyjechała do Rzymu i podjęła naukę aktorstwa w Centro Sperimentale di Cinematografia.
Jej filmowym debiutem była rola służącej w filmie "Goha" (1958). W tym samym roku odniosła pierwszy sukces międzynarodowy po filmie "Sprawcy nieznani". W filmie "Rocco i jego bracia" (1960) wystapiła u boku wschodzącej gwiazdy francuskiego kina Alaina Delona. Jeszcze w tym samym roku zagrała w zauważonej przez krytyków "Dziewczynie z walizką". W "Pięknym Antonim" Mauro Bologniniego po raz pierwszy spotkała się z Marcello Mastroiannim, współautorem scenariusza był Pier Paolo Pasolini (1960).
Nakręciła też kilka filmów hollywoodzkich m.in.: "Różową Panterę" ("The Pink Panther", 1963) Blake'a Edwardsa z Peterem Sellersem i Davidem Nivenem, "Świat cyrku" ("Circus World", 1964), gdzie partnerowała Johnowi Waynowi i Ricie Hayworth, "Blindfold" (1965) i "Piekło z bohaterami" ("The Hell with Heroes", 1968), a także filmy w koprodukcji międzynarodowej: "Cartouche-zbójca" z Jean-Paulem Belmondo (1962), "Lampart" Luchino Viscontiego z Burtem Lancasterem i ponownie z Alainem Delonem (1963).
W "Zawodowcach" jej partnerem był po raz drugi Burt Lancaster, a także Lee Marvin i Jack Palance (1966). W spaghetti-westernie w reżyserii Sergia Leone i niezapomianej melodii Ennia Morricone "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie" zagrała z Henrym Fondą, Charlesem Bronsonem i Jasonem Robardsem (1968)...
...a w "Królowych Dzikiego Zachodu" (1971) z Brigitte Bardot, w "Fitzcarraldo" Wernera Herzoga partnerował jej Klaus Kinski (1982):
Wysoko ceniono jej udział w filmie Federico Felliniego "Osiem i pół" (1963) u boku Marcella Mastroinniego:
W 1970 zagrała w filmie Jerzego Skolimowskiego "Przygody Gerarda".
W latach 1966-1975 była żoną włoskiego producenta Franco Cristaldi. Od 1975 do 1999 jej partnerem był reżyser i producent Pasquale Squitieri, mają córkę także o imieniu Claudia.
Claudia Cardinale ma też syna Patricka (Patrizia), dziś projektanta biżuterii w Nowym Jorku. Miała 18 lat, gdy urodziła nieślubne dziecko. Było to jeszcze wtedy, gdy mieszkała w Tunisie. Żeby uniknąć skandalu obyczajowego, jej rodzice przejęli role rodziców chłopca, Claudia podawała się za jego siostrę, jednak gdy podrósł, a i obyczaje się nieco zmieniły, Claudia publicznie przyznała, że jest jego matką.
W 1993 była członkiem jury Festiwalu Filmowego w Cannes. W 2002 na Festiwalu Filmowym w Berlinie otrzymała honorowego Złotego Niedźwiedzia za całokształt twórczości.
"Małżeństwo funkcjonuje najlepiej, gdy obie strony pozostają odrobinę niezamężne."