Tej szwedzkiej pisarki z majątku Mårbacka
droga do nagrody Nobla była taka:
na skrzydłach wyobraźni
wskazała ile kaźni
człowiek sprawia zwierzętom, tyran, satrapa!
(ebs)
Selma Lagerlöf - szwedzka pisarka, międzynarodową sławę zyskała dzięki książce dla dzieci "Cudowna podróż" ("Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige") oraz Nagrodzie Nobla z roku 1909 w dziedzinie literatury "za obecny w jej pismach wzniosły idealizm, żywą wyobraźnię oraz duchowe postrzeganie", była pierwszą pisarką noblistką.
Urodziła się 20 listopada 1858 w majątku Mårbacka w Värmlandzie jako Selma Ottilia Lovisa Lagerlöf. Na jej dzieciństwo kładł się cień problemów zdrowotnych z biodrami. Po ukończeniu szkoły zaczęła pracę jako nauczycielka w Landskronie i pracowała w tym zawodzie do około 1895. W tym czasie popularność zdobyła jej pierwsza książka "Gösta Berling" ("Gösta Berlings saga"). Od 1897 utrzymywała się wyłącznie z pisarstwa, odnosząc ogromne sukcesy na tej niwie przede wszystkim książką "Cudowna podróż".
W 1914 Selma Lagerlöf została sama członkiem ciała przyznającego Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury - Akademii Szwedzkiej. Na początku II wojny światowej wysłała swój medal noblowski rządowi Finlandii, aby pomóc mu w zdobyciu pieniędzy na walkę z wojskami radzieckimi. Rząd fiński był tak poruszony gestem, że zdobył pieniądze innymi metodami i zwrócił jej medal.
Inne ważne utwory to "Jerozolima" ("Jerusalem") i "Pierścień generała" ("Löwensköldska ringen"). Większość jej historii dzieje się w krainie Värmland, z tym, że podróż po Europie kontynentalnej zainspirowała na przykład "Antikrists mirakler", dziejące się na Sycylii. Ostatnio powstała znana na arenie międzynarodowej adaptacja filmowa utworu "Jerozolima".
Była bliską przyjaciółką Sophie Elkan. Zachowana korespondencja między nimi nie pozostawia wątpliwości, że ich związek miał charakter homoseksualny.
Zmarła 16 marca 1940 tam, gdzie się urodziła, w Mårbacka.
Selma Lagerlöf mieszkała w Sunne, gdzie znajdują się obecnie dwa hotele z jej nazwiskiem. W jej domu znajduje się muzeum.
Portret Selmy Lagerlöf od roku 1991 do 2016 znajdował się na szwedzkim banknocie 20-koronowym (w 2016 na nowym banknocie zastąpiła ją Astrid Lindgren).
"Jak długo jeszcze można siedzieć i wyprawiać sobie uczty z myśli, tak długo wszystko dobrze!" ("Tętniące serce")
Film o pisarce na jej 80. urodziny z fragmentami ekranizacji jej powieści, jest rok 1938.