Ten artysta-humorysta z Highgate
na pisanie śmiesznych wierszy miał glejt,
jak nic królowa Wiki
kochała limeryki,
a poddani woleli śmiech nad hejt...
(ebs)
Edward Lear - angielski poeta i rysownik, autor limeryków.
Urodził się 12 maja 1812 w Highgate, w wielodzietnej rodzinie (był 21. z rodzeństwa, z którego sześcioro zmarło), wychowała go najstarsza siostra, Anna. Sam nigdy rodziny nie założył, niewykluczone, że był orientacji homoseksualnej. Od dzieciństwa miał słabe zdrowie - cierpiał na epilepsję, astmę, a w wieku dorosłym dochodziło do częściowej utraty wzroku.
Nie miał formalnego wykształcenia, ale wcześnie zaczął rysować i z rysunku utrzymywał się od piętnastego roku życia. Mimo słabego zdrowia był twórcą niezmiernie płodnym - pozostawił obszerne zbiory rysunków, ilustracji i obrazów olejnych, ponadto pisał wiersze i wspomnienia z licznych podróży, prowadził szeroką korespondencję, a nawet komponował. Wiele dzieł zostało wydanych pośmiertnie.
Miał talent do pozyskiwania przyjaciół, m.in. Alfreda Tennysona (którego poznał w 1851 i do którego wierszy narysował ok. 200 ilustracji) i Edwarda Stanleya, hrabiego Derby, który zlecił mu (w 1832) wykonanie rysunków ze swego zwierzyńca; przez pewien czas uczył także rysunku królową Wiktorię. Dzięki m.in. poparciu kolejnych hrabiów Derby uzyskał zamówienia, które pozwoliły mu na podróże po całej Europie, a także do krajów Lewantu, Indii i Cejlonu.
W 1871 osiadł na stałe w San Remo skąd nadal podróżował. Znaczną część życia (w tym ostatnie osiem lat) spędził na południu Europy, w Grecji i we Włoszech. Od 1872 przez 17 lat jego wiernym towarzyszem podróży był kot Foss. 26 września 1886 roku Foss zakończył żywot. Spoczął pod nagrobkiem w ogrodzie domu Leara.
Coraz bardziej upadający na zdrowiu Lear zmarł 29 stycznia 1888 w San Remo.
Aczkolwiek był wybitnym rysownikiem i ilustratorem ery wiktoriańskiej, do historii przeszedł jako twórca poezji nonsensownej, w szczególności limeryków, który to gatunek rozpropagował (choć nie był, jak się czasem twierdzi, jego twórcą). Spośród jego ponad 20 książek, najbardziej znaną jest "A Book of Nonsense", zbiór 112 limeryków z własnymi ilustracjami.
W uznaniu osiągnięć Leara jako ilustratora książek o ptakach, jego nazwisko nosi ara błękitna (Anodorhynchus leari).
Dzień 12 maja to Międzynarodowy Dzień Limeryków, żartobliwych, absurdalnych utworów poetyckich o sciśle określonej formie: 5 wersów aabba. Data ta, jak widać, nie jest przypadkowa. W Polsce pisali limeryki: Julian Tuwim, Maciej Słomczyński, Wisława Szymborska... Nadal piszą: Michał Rusinek, Adam Gwara, Marek Sztarbowski, Tadeusz Lewandowski... I ja... O moich limerykach:
Poetki, pisarki, literatki, publicystki w limerikonki wpisane
a także w tekstach:
Opowiem wam o historii - Subiektywna lista artystów historii