Ten Słonik, mieszkaniec żołędzi,
żywot w lasach dębowych pędzi,
ryje długim ryjkiem,
składa jaja chyłkiem,
a drzewa ta robota swędzi.
(ebs)
Człowiek uważa go za szkodnika, stąd jeszcze jeden limeryk:
Ten Słonik Żołędziowiec, jak go zdradza nazwa,
rozprawia się z lasami dębowymi raz dwa,
ryje długim ryjkiem,
składa jaja chyłkiem
w żołędziach, człowiek mówi, szkodnik, a on? Tak ma!
(ebs)
Słonik żołędziowiec zwany po niemiecku "wiertłem do żołędzi"
Słonik żołędziowiec lub słonik żołędziowiec pospolity (Curculio glandium) to chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych (Curculionidae).
Chrząszcze te mają długość od 4 do 7,5 milimetrów. Ich ciało pokryte jest wydłużonymi, żółtobrązowymi lub czerwonobrązowymi przylegającymi łuskami. Wyglądają bardzo podobnie do blisko spokrewnionego, ale nieco mniejszego słonika orzechowca (Curculio nucum). Nie mają jednak grzebienia z włosów na szwie pokrywy skrzydła, a kończyny pokryte są drobną szczecinką luźno. Trąbka samców jest tak długa jak skrzydła, a samic ma długość ciała.
Owady te występują w całej Europie, Afryce Północnej i Turcji, ale rzadziej w kierunku północy. Żyją w różnych siedliskach zalesionych, takich jak lasy, lasy dębowe dębowe, parki, zadrzewia i duże żywopłoty.
Samice za pomocą trąbek wygryzają głębokie dziury w niedojrzałych żołędziach, a następnie składają w owocu jedno lub dwa jaja. Dziurki te się zasklepiają tak, że nie sposób zobaczyć, że w owocu są jajka. Po około dwóch tygodniach wylęgają się żółtawobiałe, czerwonobrązowe na głowie, beznogie larwy. Ich tryb życia jest podobny do larw słonika orzechowca. Rozwijają się w owocu i opuszczają go jako larwy po osiągnięciu długości ciała od 9 do 10 milimetrów, aby do wiosny następnego roku hibernować na głębokości około 25 centymetrów w ziemi zanim się przepoczwarczą. Dorosłe osobniki nowego pokolenia wykluwają się w maju lub czerwcu następnego roku.
Ciekawostki ze strony poznan.lasy.gov.pl
• Słoniki żołędziowce posądzane są o lenistwo. Ponieważ pojawiają się już w kwietniu, z powodu braku w tym czasie żołędzi, nie robią absolutnie nic. Snują się, wylegują na liściach, wałęsają i cierpliwie oczekują wakacji, starając się przy tym nie stać czyimś posiłkiem. Dopiero na przełomie lipca i sierpnia, gdy dojrzewają żołędzie, dla słoników rozpoczyna się okres godów i składania przez samiczkę jajeczek;
• Najstarszym znanym ludzkości kodem genetycznym jest kod ryjkowca, wydłubanego z bursztynu libańskiego, pochodzącego z kredy (120-135 milionów lat temu). Ten "ryjek" oglądał dinozaury!
• Największym przedstawicielem rodziny Curculionoidea jest Rozpucz lepiężnikowiec. Osiąga 18,3 mm długości i to bez ryjka. Łatwo go wypatrzeć podaczas pieszych górskich wędrówek;
• Interesują Ciebie owady? Koniecznie obejrzyj "Zadziwiający świat chrząszczy". W tym filmie przyrodniczym ukryły się również ryjkowce!
cały artykuł pt. "Z trąbą słonia" autorstwa Rafała Śniegockiego + liczne zdjęcia
jeszcze więcej zdjęć na stronie insektarium.net
i jeszcze więcej na stronie swiatmakrodotcom.wordpress.com
słonik orzechowiec
a taki to maciupki słonik