Zadanie klasowe 1, 9.9.66 r. - Opowiedz o najprzyjemniejszej wycieczce w czasie ostatnich wakacji
W czasie ostatniego lata lipiec spędziłam w Krakowie. Czas miałam bardzo urozmaicony. Prawie codziennie wyjeżdżałam* z rodzicami na jakieś wycieczki za miasto.
Najprzyjemniejszą moim zdaniem wycieczką, była całodniowa wycieczka do Chorzowa.
O ósmej rano byliśmy gotowi do drogi. Pogoda była naprawdę piękna. Ja z siostrą oglądałam urozmaicony i często zmieniający się krajobraz.
W Pszczynie zatrzymaliśmy się na odpoczynek i zjedzenie drugiego śniadania. Byliśmy tam godzinę. Potem zatrzymaliśmy się jeszcze raz w przydrożnym lasku. Po półgodzinie dojechaliśmy do Chorzowa.
Najpierw poszliśmy na stadion, gdzie oglądnęliśmy pokazy gimnastyczne młodzieży. Potem poszliśmy do "Wesołego Miasteczka", skąd pojechaliśmy kolejką do planetarium.
W planetarium na dziedzińcu znajdował się olbrzymi zegar słoneczny. Akuratnie wtedy była godzina dwunasta. Następnie przez specjalną lunetę oglądaliśmy plamy na słońcu. Przez następne piętnaście minut byliśmy w bufecie. Po tym wszystkim przeszliśmy do specjalnej sali, gdzie oglądnęliśmy film o planetach.
Powrót odbyliśmy pieszo zwiedzając ogród zoologiczny. Następnie przeszliśmy znowu do "Wesołego Miasteczka". Tam z siostrą jeździłyśmy na karuzeli, na tak zwanym "Diabelskim Kole", na specjalnym statku itd. Potem zjedliśmy obiad w restauracji.
Dalszym ciągiem wycieczki było malutkie miasteczko Świerklaniec, tam poszliśmy do parku.
*
Planetarium Śląskie - największe i najstarsze planetarium i obserwatorium astronomiczne w Polsce. Zostało założone 4 grudnia 1955 roku w ówczesnym Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku (obecnie nazywany również Parkiem Śląskim) położonym w Chorzowie.
Budowę Planetarium Śląskiego im. Mikołaja Kopernika rozpoczęto z okazji Roku Kopernikowskiego w 1953 roku. Zbudowano je na najwyższym wzniesieniu parku tzw. Górze Parkowej. Autorem projektu był architekt Zbigniew Solawa.
W latach 1955–2018 centralnym urządzeniem Planetarium Śląskiego był potężny projektor, noszący również nazwę "planetarium" lub nazywany inaczej UPP (ang. Universal Projection Planetarium). Projektor został wyprodukowany przez zakłady Zeissa w Jenie. Waży on ponad 2 tony, natomiast wysokość przy pionowym ustawieniu wynosi 5 m. Odtwarza on wygląd nieba z dowolnego miejsca na Ziemi o dowolnej porze, naśladując rzeczywisty firmament. Ekranem projekcji jest największa w kraju kopuła o średnicy 23 metrów. Widownia może pomieścić 300 osób.
W trakcie remontu zainstalowano analogowy projektor Chiron III japońskiej firmy GoTo, który jest w stanie wyświetlić na mającym niemal 800 metrów kwadratowych sferycznym ekranie około 100 milionów gwiazd. System 10 cyfrowych rzutników SONY rozmieszczonych wokół ekranu jest w stanie wyświetlić na kopule dowolne ruchome obrazy w rozdzielczości True 8K.
W zespole budynków Planetarium Śląskiego znajduje się także obserwatorium astronomiczne (z największym w Polsce 30-centymetrowym refraktorem), kilkumetrowy zegar słoneczny, stacja klimatologiczna i stacja sejsmologiczna.
W 2022 roku zakończył się czteroletni proces przebudowy i modernizacji Planetarium Śląskiego, które zostało przekształcone w Planetarium - Śląski Park Nauki. W dodatkowym budynku, zlokalizowanym głównie pod ziemią znalazło się miejsce dla interaktywnych ekspozycji. (z Wiki)