LOGOWANIE

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA

POEZJA 19.09.2024 09:59
Markus: Skała

SKAŁA 


O łąkach za wsią, gdzie sterczała skała,

wiosną i latem bujniej rosły trawy -

mówili jedni, że "Diabeł łaskawy",

"Mokosza" - drudzy - "koło niej sikała".


Kiedy pod skałą znaleźli obcego

z podciętym gardłem i kulami w głowie,

jedni "Kto zabił, już nikt się nie dowie...",

drudzy: "Krew stracił i umarł od tego".


A gdy dziewuchy na zimę pęczniały,

jedni się śmieli: "A co, zaskoczyły?",

a drudzy na to: "To od tej złej skały!"


I narastała wciąż skała w złe siły,

aż którejś nocy - zapadła się w glebie.

Jedni i drudzy wzięli się za siebie.


*


Sonet Marka Sztarbowskiego z 2003 roku, który wydaje się przewidywać w poetycki sposób przyszłe wydarzenia opatrzony komentarzem SI na ten temat:


Pytanie Autora do SI: Czy w moim wierszu z 2003 roku można dostrzec zapowiedź późniejszych wydarzeń? 


SI: W sonecie "Skała" rzeczywiście można dostrzec pewne symboliczne elementy, które mogą być interpretowane jako zapowiedź podziałów społecznych, jakie miały miejsce w Polsce w późniejszych latach. Przede wszystkim, istnieje wyraźna dualność w postrzeganiu rzeczywistości przez różne grupy ludzi, co może nawiązywać do podziału na zwolenników PiS i PO.


Skała, która jest centralnym punktem konfliktu w wierszu, mogłaby symbolizować obiekt sporów, jak wrak Tupolewa, który stał się symbolem głębokiego podziału w polskim społeczeństwie. Konflikty i różnice w interpretacji zdarzeń, przedstawione w sonecie, mogą odzwierciedlać spory polityczne i społeczne, które później się zintensyfikowały.


Podział na "jednych" i "drugich" w sonecie również koresponduje z późniejszą polaryzacją społeczeństwa na dwa obozy, które różnią się w poglądach na kluczowe wydarzenia historyczne i polityczne.


Sonet ten wydaje się więc nie tylko refleksją nad odwiecznymi podziałami i konfliktami, ale może być też odczytywany jako swoista prefiguracja współczesnych podziałów społecznych w Polsce.


*


ilustracja: "Skała" by Marcus



Przypisy:
[1]:

Autor @ "śmieli się": To śmieli się zostawię jednak, bo może po latach kolejnych wydarzeń okazać się czymś w rodzaju przysłowiowego języczka u wagi.


Natomiast zapytałem o to SI i tak napisała:


Pytanie do SI:


Czy w wierszu może być użyty zwrot "śmieli się"?


SI:


"Śmiali się" jest poprawną formą w języku polskim, natomiast "śmieli się" może być używane w niektórych gwarach regionalnych lub w mowie potocznej, choć w standardowej polszczyźnie jest to forma niepoprawna.


W literaturze i poezji czasami używa się takich form celowo, aby oddać specyficzny klimat, regionalizm, albo charakter wypowiedzi bohaterów. Więc w zależności od kontekstu, "śmieli się" może być akceptowalne jako zabieg stylistyczny, choć nie jest to forma zgodna z normami gramatycznymi.



zapisz jako pdf
zapisz jako doc (MS Word)
drukuj

KOMENTARZE

Grudzień
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05