Ten pisarz ze Stambułu
w każdym ze swych tytułów
wielbiąc swoje miasto
tępi przemoc jasno,
bez lęku czy skrupułów.
(ebs)
Orhan Pamuk - turecki pisarz, Laureat Nagrody Nobla z dziedziny literatury w 2006, był pierwszym pisarzem świata muzułmańskiego, który odważył się potępić fatwę nałożoną przez ajatollaha Chomeiniego na Salmana Rushdiego.
Urodził się 7 czerwca w Stambule w roku 1952, wychował się w
bogatej rodzinie. W młodości kształcił się na malarza. Ukończył American
Robert College w Stambule, a następnie studiował architekturę na
tamtejszej politechnice, jednak po trzech latach porzucił
ją, jak i ambicje zostania artystą lub architektem. Później studiował
również dziennikarstwo na Uniwersytecie w Stambule, lecz nigdy nie
pracował jako dziennikarz. Od 23 roku życia zajmował się wyłącznie
pisarstwem.
Turecki pisarz Orhan Pamuk, laureat Literackiej Nagrody Nobla, poparł demonstrantów, którzy w wielu miastach Turcji od końca maja organizują antyrządowe akcje protestu - informuje wychodzący w Stambule dziennik "Hurriyet".
Zdaniem pisarza rząd Turcji powinien prowadzić łagodniejszą politykę.
Orhan Pamuk ma nadzieję, że wydarzenia w Turcji zakończą się pokojowo.
"Każdy, kto mieszka w Stambule, ma niezapomniane wspomnienia związane z placem Taksim. Rozumiem tych ludzi. Rozumiem ich gniew. Cały świat ich rozumie. W Turcji dzieją się ważne rzeczy, bardzo się tym niepokoję" - powiedział Pamuk, którego wypowiedź dla włoskich mediów cytuje turecka gazeta.
Zdaniem noblisty władze Turcji powinny prowadzić łagodniejszą politykę. "Sądzę, że rząd robi wielki błąd chcąc w tak ważnym miejscu wyrąbać drzewa i zbudować centrum handlowe" - powiedział Pamuk, który mówi o konieczności uratowania placu Taksim i wyraża nadzieję, że wszystko skończy się pokojowo.
Powtarzające się od końca maja demonstracje na wielkim stambulskim placu Taksim, które początkowo były tylko protestem tureckiej młodzieży przeciwko rządowym planom zabudowy placu i sąsiedniego parku (ma tam powstać meczet i centrum handlowe), przekształciły się w ruch polityczny. Pod wpływem przemocy policji wobec demonstrantów wystąpienia te nabrały politycznego charakteru. (źródło: PAP, 8 czerwca 2013)
"Człowiek, który żyje dla samego szczęścia, nie może być szczęśliwy! Zapamiętaj to sobie!" (z powieści "Śnieg")