Pewna satyryczka z grodu Kraka, druga genialna córka Kossaka, mówiła, grzesz, grzesz ile chcesz, grzechu jest warta nawet pokraka.
(ebs)
Magdalena Samozwaniec, z domu Kossak, primo voto Starzewska, secundo voto Niewidowska - polska pisarka satyryczna nazywana "pierwszą damą polskiej satyry"
"Była niezwykłym zjawiskiem. Miła, mądra, zabawna, inteligentna, nie przesadzajmy też z jej naiwnością, może nie odróżniała Czou En-laja od Czang Kaj-szeka, ale w każdym razie wiedziała, gdzie na Stawisku stoją konfitury..." (Jarosław Iwaszkiewicz)
"Diabeł, czart, gejzer humoru, nawałnica złoścliwości, udawała realną kobietę. Już, już napisałabym 'normalną', ale w porę ugryzłam sie w długopis. Nie w komputer! Bóg strzegł, nie umiem pisać na fortepianie. Pani Madzia nie była żadna tam normalna. Była zwariowana w najpiękniejszy sposób..." (Stefania Grodzieńska)
De domo Kossak, primo voto Starzewska, secundo voto Niewidowska córka Wojciecha Kossaka, wnuczka Juliusza, młodsza siostra Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, stryjeczna siostra Zofii Kossak-Szczuckiej, debiutowała w 1922 r. książką "Na ustach grzechu". Powieść z życia wyższych sfer towarzyskich (parodia Trędowatej Mniszkówny), od razu zyskując sławę.
Wystawiła wraz z A.M. Swinarskim szopkę satyryczną "Kukiełki u Hawełki", współpracowała z licznymi czasopismami, a także z warszawskim kabaretem „Stańczyk”. Pisała farsy i komedie, wystawiane w teatrach, humoreski i felietony, powieści, wiersze i bajki satyryczne dla dzieci i młodzieży. W pamięci czytelników pozostaje jednak głównie autorką powieści autobiograficznej "Maria i Magdalena" oraz książki o Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej "Zalotnica niebieska", która ukazała się już po jej śmierci.