11 listopada 1620 roku 41 męskich osadników ("ojców pielgrzymów")
[1]Trzeba zwrócić uwagę, że wtedy byli to "osadnicy", dziś są to "nielegalni imigranci" (przypis ebs), płynących na pokładzie statku Mayflower na tereny przyznane przez króla Anglii Jakuba I Stuarta Kampanii Wirgińskiej, zawarło umowę Mayflower Compact.
Wedle zawartej umowy osadnicy planowali prowadzić religijne życie, dzielić się wszystkim uczciwie, niezależnie od osobistych nakładów i wysiłku, oraz zakładali, że w ich kolonii (nazwanej Plymouth) nie będzie prywatnej własności a wszystko co zostanie wytworzone automatycznie stanie się własnością wspólną. Dla takich zasad motywację znajdowano w chrześcijaństwie, w jego purytańskiej odmianie.
Wedle relacji kronikarzy zasady owe doprowadziły do nieposzanowania wspólnej własności i spadku efektywności pracy a co za tym idzie, głodu. Szczególnie dotkliwa zima 1622/23 doprowadziła do podjęcia decyzji o zmianie zasad współżycia i wprowadzenia własności prywatnej.
Niemniej jednak "Mayflower Compact" uznawany jest za pierwowzór amerykańskiej umiejętności samoorganizacji i podstawę dla amerykańskiej konstytucji.
(wg Wikipedii)
Plymouth 1620 i dziś:
Przypisy: [1]: Trzeba zwrócić uwagę, że wtedy byli to "osadnicy", dziś są to "nielegalni imigranci" (przypis ebs)