Temu artyście spod Uralu na życie brakowało szmalu i wtedy ona, Krezusa żona, sypnęła mu kaską bez żalu.
(ebs)
Piotr Czajkowski - rosyjski kompozytor. Twórczość Czajkowskiego wywarła silny wpływ na dalszy rozwój muzyki rosyjskiej.
Urodził się 25 kwietnia/7 maja 1840 jako Piotr Iljicz Czajkowski - Пётр Ильич Чайковский - w Wotkińsku w rodzinie drobnych posiadaczy. Jego ojciec, Ilia Pietrowicz, był
inżynierem pracującym na stanowisku inspektora rosyjskich kopalń. Jego
matka, Aleksandra Andriejewna z domu Assier, była córką francuskiego
emigranta. Rodzice zapewnili młodemu Piotrowi Iljiczowi najbardziej
typowy na owe czasy start w życie, posyłając go najpierw do szkoły z
internatem, a później na uniwersytet, po ukończeniu którego miał zostać
prawnikiem.
Studiował między innymi pod kierunkiem Antona Rubinsteina i N. I. Zaremby. Ukończył konserwatorium w Petersburgu w 1866 r. W następnym roku został profesorem teorii muzyki w konserwatorium w Moskwie. Na tym stanowisku pozostał 11 lat.
Powstałe wówczas kompozycje świadczą o dojrzewaniu indywidualnego stylu kompozytora. Kryzys psychiczny związany z nieudaną próbą założenia rodziny spowodował wyjazd Czajkowskiego na dłuższy czas za granicę.
W latach 1877-78 w Szwajcarii ukończył pracę nad dwoma dziełami: Symfonią f-moll i operą liryczną "Eugeniusz Oniegin" według poematu A. Puszkina. Pomoc materialna zaprzyjaźnionej z kompozytorem mecenas sztuki, Nadieżdy von Meck, umożliwiła mu poświęcenie się wyłącznie pracy twórczej.
W latach 1880-90 ugruntowała się sława kompozytora, który jako dyrygent odbył tournée koncertowe po wielu krajach Europy. Na Uniwersytecie Cambridge otrzymał tytuł doktora h.c.
Zmarł 6 listopada 1893 w wieku 53 lat w Petersburgu. Oficjalna przyczyna to cholera. Muzykolog David Brown oraz pisarz Anthony Holden podają, że powodem śmierci artysty było "wymuszone samobójstwo" wynikające z lęku przed ujawnieniem własnej orientacji homoseksualnej, po tym jak Piotr Czajkowski zainteresował się młodym arystokratą hrabią Stenbok-Fermor. Romans ten miał być odkryty przez stryja hrabiego. Z obawy przed ujawnieniem Piotr miał popełnić samobójstwo na podstawie wyroku orzeczonego przez "sąd honorowy".
Życie Czajkowskiego pełne było sprzeczności. Utrzymywał kontakty ze znakomitymi kompozytorami swojej epoki - Borodinem, Rimskim-Korsakowem, Musorgskim - ale nie czuł się jednym z nich. Twierdząc, że atmosfera Rosji go przytłacza, wiele podróżował - zawsze jednak powracał do kraju.