Pewien francuski wirtuoz fortepianu równie namiętnie traktował grę organów, łączył je razem, czego wyrazem trzecia symfonia, szczytujesz przy słuchaniu.
(ebs)
Camille Saint-Saëns - francuski kompozytor, wirtuoz fortepianu i organów, a także dyrygent własnych utworów. Był innowatorem w używaniu złożonej instrumentacji. Tworzył w duchu romantyzmu.
Urodził się 9 października 1835 w Paryżu jako Charles Camille Saint-Saëns. Był "cudownym dzieckiem", w wieku 2 lat zaczął czytać, pisać i pobierać lekcje muzyki. Swój pierwszy koncert dał w wieku 5 lat, mając 16 lat napisał swoją pierwszą symfonię. Studiował w Konserwatorium Paryskim.
W latach 1853-1857 piastował stanowisko organisty w kościele św. Mederyka, a w 1858-1877 w kościele St. Madeleine w Paryżu. Po roku 1877 koncertował i komponował. Był współzałożycielem Société Nationale de Musique (Narodowe Towarzystwo Muzyczne). Utrzymywał kontakty z wieloma muzykami, Richardem Wagnerem, Ferencem Lisztem, Hectorem Berliozem, Georges'em Bizetem. Znał też Ignacego Jana Paderewskiego.
Sam siebie określał mianem eklektyka, jednak ten eklektyzm w jego kompozycjach, korzystających z dorobku innych twórców zaowocował własnym stylem, brzmiącym szczególnie w III Symfonii. Do tradycyjnego instrumentarium orkiestry dodał organy i fortepian, co sprawia, że symfonia ta ma niepowtarzalny charakter.
W uznaniu wpływu twórczości kompozytora na rozwój francuskiej muzyki symfonicznej w roku 1881 został honorowym członkiem Académie des Beaux Arts.
Był wszechstronny, interesowały go astronomia, archeologia, biologia a także poezja (wydał dwa tomiki lirycznej osobistej poezji "Rimes familières"). Był także nauczycielem muzyki. Wiele podróżował. W 1877 zawitał do Warszawy.
Życie osobiste Saint-Saënsa nie było udane. Naznaczyła je śmierć synów. Ożenił się z kobietą dwukrotnie młodszą. Mieli dwóch synów. Chłopcy zmarli w ciągu kilku tygodni po sobie: jeden zachorował, drugi wypadł z okna. Saint-Saëns był obecny przy wypadku, ale nie był w stanie uratować dziecka. O wypadek obwiniał żonę, któregoś dnia po prostu odszedł. Para żyła oddzielnie, ale bez orzeczenia o rozwodzie.
Złamany nieszczęściem kompozytor wałęsał się od jednego egzotycznego kraju do drugiego. Swoje
wspomnienia z podróży spisał pod pseudonimem Sannois. W końcu osiadł w
Algierze, gdzie zmarł na zapalenie płuc 16 grudnia 1921. Jego ciało
zostało sprowadzone do Francji, gdzie był uhonorowany państwowym pogrzebem w kościele, w którym grał na organach przez wiele lat. Spoczywa w rodzinnym grobowcu na Montparnasse Cemetery w Paryżu.
Saint-Saëns w sumie skomponował ponad 300 utworów.
Jak
na ironię, jego największym muzycznym triumf, "Karnawał zwierząt", został
opublikowany w całości dopiero po jego śmierci, bo kompozytor obawiał się, że tak lekki utwór może podważyć
jego reputację jako poważnego muzyka.