Elżbieta Binswanger-Stefańska, ur. 14.12.53 w Krakowie. Publicystka, tłumaczka, poetka, (czasowo art manager). W Polsce publikowała m.in. w
. Przez 30 lat mieszkała w Zurichu, gdzie studiowała m.in. historię sztuki, pisała do szwajcarskiej prasy, polskiej prasy polonijnej i pracowała jako redaktor w domu wydawniczym Ringier. Mieszkała też w Warszawie i Berlinie (wtedy) Zachodnim oraz m.in. dwa lata w Sztokholmie, skąd zaczęła pisać dla portalu
. Przez te wszystkie lata z Polską i Krakowem nie traciła kontaktu. Należała do zespołu redakcyjnego
. Publikowała w magazynie edukacyjnym
. Na przełomie 2021/22 opublikowała kilka tekstów w internetowym piśmie kulturalnym Instytutu Literatury
, ale współpraca szybko się za obopólną zgodą rozwiązała z powodu ewidentnych różnic poglądowych.
W latach 2002-2006 współpraca z międzynarodowym biurem tłumaczy CLS - Communication z główną siedzibą w Zurichu.
W latach 1996-2003 członek Szwajcarskiego Związku Dziennikarzy - Schweizer Verband der Journalistinnen und Journalisten, SVJ.FSJ.FSG, z siedzibą we Fryburgu (oddział w Zurichu: Presseverein).
Od 1996 roku należy do Związku Polskich Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie (Association Polonaise des Auteurs, Journalistes et Traducteurs en Europe, A.P.A.J.T.E.) z siedzibą w Paryżu.
Należała do Związku Polskich Ekspertów w Szwajcarii - Verein Polnischer Experten in der Schweiz, VPE, z siedzibą w Zurichu i Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, PSR, z siedzibą w Warszawie.
Tematy publicystyczne: zagadnienia społeczne, sztuka, film, literatura, poezja a także żeglarstwo, lotnictwo i wynalazki. Interesuje się zarówno nauką i techniką, historią i przyszłością, jak i religiami i mitologiami świata jako nieodłącznymi składnikami kultur.
Przeprowadziła wywiady z wieloma twórcami kultury i sztuki Polski i Szwajcarii. Autorka licznych esejów, felietonów, recenzji, wierszy oraz wywiadów i/lub fotografii, bohaterami wywiadów/fotografii byli m.in.: Agnieszka Osiecka, Beata Tyszkiewicz, Olga Tokarczuk, Ryszarda Hanin, Hanna Krall, Stefan Kisielewski, Jan Nowak-Jeziorański, Jerzy Giedroyc, Ryszard Kapuściński, Stanisław Lem, Sławomir Mrożek, Gustaw Holoubek, Wojciech Młynarski, Stefan Chwin, Andrzej Łapicki, Lucjan Kydryński, Krystian Zimerman, Marek Kondrat, Andrzej Wajda, Jacek Fedorowicz, Maja Komorowska, Beata Pawlikowska...
Wieloletnia współpraca w firmie (ex-męża)
"SY Summertale" - Binswanger-Lines oferującej rejsy żeglarskie dookoła świata.
W polskim Radio Zet trzy wywiady udzielone Beacie Pawlikowskiej w audycji "Świat według blondynki" na następujące tematy: 1. podróż do krainy, która nie istnieje ("W poszukiwaniu Atlantydy"); 2. siła wiatru ("Jak to jest przeżyć huragan na morzu"); 3. ratowanie zagrożonych wyginięciem zwierząt ("Szkółki orangutanów na Borneo").
Szczególne projekty z ostatnich lat:
11 września 2011 - poprowadzenie spaceru dla zainteresowanych po krakowskich śladach Stanisława Lema
12 września 2011 - referat i moderowanie debaty o spuściźnie Lema pt.: "Lema nie ma mamy memy Lema" w UMK
1 października 2011 - tekst pt. "Humanizm w czasach globalnych" w ramach "Festiwalu humanizmu" w Łodzi (w dniach 30 września - 2 października 2011)
21 listopada 2011 - współudział w organizacji, pomysł na temat ("Kara śmierci - za i przeciw - w nawiązaniu do kary dla Andreasa Breivika po wydarzeniach 22 lipca 2011 w Norwegii) i monitorowanie "wzorcowej" lekcji etyki, którą poprowadził prof. Jan Hartman w krakowskim XXIX Liceum im. Krzysztofa Kieślowskiego (z inicjatywy krakowskiego oddziału PSR)
W ramach działalności Wszechnicy Oświeceniowo-Racjonalistycznej WOR przy Oddziale PSR-Kraków koordynowanie lub współudział w krakowskich spotkaniach m.in.:
- Referat "Moje życie, moja śmierć. O prawie do eutanazji w Szwajcarii i innych krajach", gość: Hanna Lipowska-Teutsch (6 kwietnia 2012)
- Prof. Jerzy Vetulani: "Czy możemy usprawnić swój mózg" (17 maja 2012)
- Referat "Nie tylko Szymborska... Ateizm w poezji i sztuce. Poetki i malarki ateistki", goście: Ewa Parma (poetka), Anna Maria Rusinek (malarka), Iwona Siwek-Front (malarka); oprawa muzyczna: Tomasz Lida "Muezin mieszka w mojej szafie"
- "Zaprogramowani do współpracy - Pozytywna wizja natury ludzkiej we współczesnej nauce", gość: Marta Marzec - doktorantka Instytutu Socjologii UJ specjalizująca się w badaniach nad emocjami prospołecznymi głównie współczuciem i empatią. Współpracuje z UC Berkeley Social Interaction Lab, gdzie w 2012 roku odbyła staż badawczy oraz z The Mind Institute Poland; prowadzenie: Adam Jaśkow (wiceprezes krakowskiego oddziału PSR); (18 kwietnia 2013)
- "Dlaczego myślimy i jak zmysły mogą fałszować interpretację świata?", gość: prof. Jerzy Vetulani, Instytut Farmakologii PAN i MWS im. J. Dietla w Krakowie; prowadzenie: Adam Jaśkow (wiceprezes krakowskiego oddziału PSR); (25 maja 2013)
- "Jak Jeżyk z Prosiaczkiem Boga szukali i co z tego wynikło" - pierwsza książeczka ateistyczna w Polsce, goście: Andrzej Dominiczak (wydawca), Andrzej Lipiński (tłumacz); (25 czerwca 2013)
- Wywiad do Dużego Formatu (z 5 czerwca 2014), na temat prawa do eutanazji w Szwajcarii,
"Śmierć to śmierć, ale lepsza dobra niż zła!"
- książka "Nasze Mamy", wspomnienia 23 autorów wydane w formie albumu w roku 2015
- oprowadzanie po Krakowie śladami Stanisława Lema 10 i 17 września 2016 oraz prowadzenie obchodów 95. urodzin Stanisława Lema w Centrum Kongresowym ICE, Kraków, 12 września 2016 (w ramach
Dni Lema)
- udział w panelu Dni Świeckości 31 marca 2019 w Warszawie (temat "Lem - ateista")
- SWOR, nagranie "Kwadrans z hakiem. Dla rozumu" w Krakowie (temat: "Augustyniak: Wyspiańskiego burzenie Kościoła" wg książki Piotra Augustyniaka: "Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła")
Osobny dział to tłumaczenia tekstów różnych od literackich, poprzez dokumenty, instrukcje, prospekty po poezję. Tłumaczenia poezji z trzech języków, głównie niemieckiego, ale także angielskiego i francuskiego.
Z ostatnich publikacji autorstwo między innymi wstępów do tomików poetyckich Insomnia Adama Gwary (2019) oraz Listy Marka Sztarbowskiego (2020), a także do książki z pogranicza eseistyki i nauki Trzy światy. Z perspektywy psychoterapeuty dr Małgorzaty Talarczyk (wrzesień 2021) oraz w rozmaitych antologiach, między innymi w: 111. antologii Babińca Literackiego (2016-2019), MOCY POETÓW (2020), oraz w zbiorze O KOBIETACH. Tekst o przechorowaniu COVID-a w: Jolanta Nitkowska-Węglarz "Kwarantannariusz. Zapiski z pandemii 2020-2021" (wrzesień 2020)
Inne publikacje: teksty do katalogów i folderów wystaw Iwony Siwek-Front (tekst po polsku, niemiecku i włosku a także jako wkładka angielsku), Andrzeja Cisowskiego, Rayi Herzig (tekst po angielsku)...
Po ukazaniu się biografii "Kapuściński Non Fiction" w roku 2010 polemizowała z jej autorem Arturem Domosławskim kilkoma tekstami. Zebrane ukazały się na stronie kapuscinski.info a także w tłumaczeniu na język hiszpański w wydaniu uniwersytetu w Alicante poświęconym Ryszardowi Kapuścińskiemu.
Appendix w powieści Marty Fox "Święta Rito od Rzeczy Niemożliwych" o liczbie 13.
Teksty skompilowane, opracowane wg różnych źródeł, Wikipedii itd. itp. + limerikonki (limeryki opisujące osoby, zwierzęta a nawet przedmioty) patrz:
opr. Elżbieta Binswanger-Stefańska